.:: Cestopis a fotografie z Belize - Střední Amerika ::.
Úvod | Informace | Obsah | Náš příběh z BELIZE... | Mapa | Náklady | Kontakty

 

Vážení návštěvníci,
zde naleznete základní informace a různá doporučení, tak jak jsme je mohli zaznamenat během našeho putování po Belize. Většinu informací však naleznete uvnitř našeho příběhu z Belize ...

Nestačí Vám to? Dotazy, komentáře, připomínky ? Prosím, napište nám , rádi vám odpovíme a napíšeme více detailů. Děkujeme.

Několik našich základních informací pro cestu po Belize ve Střední Americe:


1. Belize leží ve Střední Americe mezi Mexikem, Gueatemalou, Hondurasem a Karibským mořem. Rozlohou je přibližně stejně velké jako naše Morava, ale na tomto území žije jen něco přes 260 tisíc obyvatel. Úředním jazykem je angličtina s různými dialekty a na některých místech také španělština. Obyvatelstvo tvoří Mesticové, Kreolové, Mayové, Karibové, Mennonité a další. Nejčastější rozložení obyvatelstva je následující: na severu země "mexikáni", střed země "černoši", jih země "indiáni". Obyvatelstvo je velmi, ale velmi pohodové a díky tomu se cítíte v této zemi opravdu bezpečně. Kriminalita je zde přibližně na stejné úrovni jako v ČR.

2. Letecky se do této oblasti dostanete bez problémů. Většinou jsou nutné 2 přestupy a skoro všechny lety jsou přes USA, kam potřebujete vízum. Průměrná cena letenky se pohybuje od 19 do 25 tisíc korun českých včetně všech poplatků. Pro vstup do Belize již není od července 2005 potřeba vízum, pokud doba návštěvy nepřesáhne 30 dní. Nejvhodnější doba k návštěvě Belize je od konce listopadu do poloviny června. V ostatním měsících je zde hurikánová sezóna. Je nutné však počítat v určitých měsících s více turisty z USA, kteří zde tvoří převážnou část všech turistů. Důvodem jsou jejich prázdniny. Samozřejmě ceny jsou nejvyšší během konce roku. Doporučené očkování je žloutenka A+B, břišní tyfus, kombinovaná meningitida. Některé části země leží v malarických oblastech, proto je dobré si přibalit velmi slabá antimalarika. A nezapomeňte na kvalitní pojištění léčebných výloh, hlavně pokud se plánujete potápět.

3. Přivezte si s sebou na cestu pouze americké dolary nebo šeky American Express, protože s jinými měnami zde nepochodíte (nebo budete mít zbytečné problémy). Banky mají totiž kursovní lístek jen k americkému dolaru, který je již několik let stejný a to 1US$=2BZ$. S americkými dolary se dá běžně platit a je potřeba se vždy ujistit, zda je cena v BZ$ nebo v US$. Belize (společně s Kostarikou) je v porovnání s ostatními státy Střední Ameriky výrazně dražší. Počítejte minimálně s denními náklady okolo 25US$ na den (snídaně, hodně pití, večeře, o malinko lepší ubytování, doprava na střední vzdálenosti a 1x vstup na památky nebo do rezervace) . Optimální je počítat dopředu s 33US$, kdy se nebudete muset skoro omezovat. Pokud si však bude chtít užít dostatek výletů a poznat opravdu krásný podmořský život, připravte se, že náklady půjdou hodně, hodně rychle nahoru. Např. ubytování, které stojí v Guatemale nebo Mexiku 4 US$, tak stejné v Belize vyjde na 8US$ t.j. o 100% dražší. Jídlo je přibližně o 30% dražší než v Guatemale a Mexiku. Jediná autobusová doprava je stejně drahá jako v okolních zemích. Vstupné do rezervací a na památky je např. v porovnání s Kostarikou zatím o 50% levnější. Organizované výlety za poznáváním nebo potápěním jsou dosti předražené. Potápění, nejen z důvodu větší ochrany přírody, je v porovnání např. s Hondurasem přibližně o 50% dražší.

4. Pokud neplánujete náhodou získat občanství Belize (tento stát nevydává své občany do jiných zemí), tak proč vlastně přicestovat do Belize a pořádně ji poznat ? Jedná se o relativně bezpečnou zemi plnou historických památek, krásné přírody, zvířat (hlavně ptáků) a v moři stále ještě nezničený podmořský život. U pobřeží Belize leží lehce přístupný 2 největší korálový útes na světě. Hodně lidí z celého světa sem proto jezdí hlavně za potápěním a za přírodou. Jaká místa nevynechat ? Sever a střed země je hodně navštěvovaný turisty, proto budeme doporučovat určitě okolní rezervace (např. Blue Creek) poblíž San Antonia na jihu země. Jinak určitě doporučujeme návštěvu následujících míst, které při putování po Belize nevynechat: Caracol, Lamanai, Crooked Tree, Bermudian Landing a okolí, lehce přístupné Tobacco Caye, okolí Punta Gorda, okolí San Ignacia, okolí Monkey River, Glover´s Reef Atoll... Na trek je dobré vyrazit do Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary & Jaguar Preserve. Pokud neplánujete účastnit se různých párty a kamarádit se s cizinci, nemusíte ani na Caye Caulker a už vůbec na předražený Ambergris Caye. Výlety za potápěním, šnorchlováním, kapustňáky a za koupáním se žraloky se dají pořídit i z jiných méně turistických míst a ještě levněji. Těch míst v Belize je opravdu velmi mnoho a nedají se tady všechny vypsat. Osobně doporučujeme si vybrat pomocí velmi kvalitních internetových stránek (v angličtině) http://www.belizeexplorer.com/, podle toho co vás bude více zajímat. Případně průvodce Monn http://www.moon.com/ Vás může nasměrovat na cíle poznání také. Zda to bude potápění, příroda nebo památky. Pokud hledáte další cestopis z Belize v češtině, doporučuji určitě navštívit stránky Petra a Veroniky na http://www.orchidej.com/. Pokud Vás bude více, určitě se vyplatí si zapůjčit terénní auto (okolo 70 US$/1den.), než si platit výlet od cestovky. Další důvod může být, že běžná doprava za pomoci autobusů je do některých míst velmi problematická nebo neexistuje vůbec.

5. Pokud si chcete přivést co nejvíce krásných fotek zvířat a rostlin, tak nešetřete na fotoaparátu s dobrým objektivem a stativu. V džungli je i když svítí sluníčko často tma a mnohé snímky tak nemusí vyjít. Pokud budete trpěliví, tak se vám může podařit ulovit opravdu pěkné snímky místní fauny a flory. Krásný život podmořský zachytíte jen za pomoci kvalitního foťáku v podvodním pouzdře, nikoliv však s jednorázovým podvodním foťákem… Samozřejmě se s drahým fotoaparátem nikde moc nepředvádím, jinak mohu o něj někde přijít.

6. Nezapomeňte si vzít s sebou pevné a pohodlné sandály, protože zjistíte, že jsou tím nejlepším pro chůzi v této zemi a to nejen po plážích, městech, ale i v rezervacích. Co dalšího si určitě nezapomenout vzít s sebou? Tak je to asi určitě silný repelent, dále je to určitě krém na opalování s velkým faktorem (osobně doporučujeme DAYLONG č. 16, který se nanáší pouze 1x za den a je voděodolný, protože funguje na jiném principu než ostatní krémy - k dostání v lékárnách). Záleží zda budete trávit většinu času u moře nebo v rezervacích a podle toho se přizpůsobit. Ploutve a masku na šnorchlování se dají obvykle zapůjčit za 4-15 US$ na den. Co nebrat s sebou? Hlavně nic zbytečného…Pokud neplánujete navštívit např. Cockscomb Basin nebo spaní pod širákem v rezervacích (nedoporučuje se), tak si nemusíte brát ani lehký spacák a vařič. Člověk, ale nikdy neví, kde večer skončí… A ještě jednu věc nezapomeňte: je to redukce na zásuvky, které jsou stejné jako v USA.

7. Berte všechny věci takové jaké jsou a nic si dopředu moc neplánujte a nepředstavujte...Ono to nakonec všechno dopadne úplně jinak... Pozorně se dívejte kolem sebe a dejte si dostatek času na pozorování přírody kolem sebe nejen na pevnině, ale i pod vodou… Uvidíte věci, které běžní turisté s cestovními kancelářemi nikdy neuvidí ani nezažijí.

.:: © 2005 Martina Závorková & Pavel Světlík ::.